שימוש בדקים בעיצוב גינות

להתפנק עם הדק שימוש בדקים בעיצוב גינה
יש לכם גינה פרטית משלכם, בבית קרקע או במרפסת? זכיתם. אם אתם רוצים להפוך אותה למעוצבת ולמטופחת בין רגע, כדאי לכם גם להתקין בה דק. אלמנט חיפוי זה הפך פופולרי מאוד בשנים האחרונות, הן בשל פשטות ההרכבה שלו והן בשל יכולותיו העיצוביות הרבות. בנוסף, הדק מעניק לגינה מראה טבעי ונעים, ובאותה עת גם משדרג והופך אותה אסתטית ומודרנית, ובעיקר מאורגנת ומסודרת יותר.
יתרון משמעותי נוסף של הדק הוא יכולתו לווסת את גובהו מעל כל משטח. כך שגם אם הבית שלכם ממוקם מעל אדמה שאיננה אחידה בגובהה, או שאיננה מוצקה, תוכלו להניח מוטות בגבהים שונים ועליהם להקים דק מאוזן.
מבחינה עיצובית, דק הוא מוצר בולט ובעל נוכחות. הוא גם מייצר הפרדה ותיחום של אזורים שונים בגינה וגם מאפשר לשלב אותו עם אלמנטים קשיחים כגון אבן וחצץ שמושכים עוד יותר את העין, או ליצור איתו צורות מעניינות, אפילו עגולות או עקומות.
 

 
בטיחות ועיצוב שני הדברים החשובים ביותר
דקים מגיעים בשלל צבעים, סוגים ומרקמים, אם כי מרביתם עשויים עץ או סינתטיים. דק סינתטי נראה כמו דק מעץ, אך הוא עשוי שבבי עץ מעורבבים עם פלסטיק בדוגמאות שונות. הוא עמיד לאורך שנים, אינו דורש תחזוקה ושומר על מראהו.
לעומתו, דק מעץ הוא בעל מראה טבעי וחם, הוא נעים למגע, משדר אלגנטיות ויוקרה, ומעניק תחושה של חיבור לטבע, במיוחד אם הוא מותקן בלב הגינה.
בין אם מדובר בדקים מעץ או בדקים סינתטיים, כדאי לזכור שני דברים: האחד הוא הקפדה על התקנה מקצועית ובטיחותית בכדי להגיע לתוצאה איכותית שתחזיק שנים רבות. לשם כך חשוב לבחור באיש מקצוע שגם יספק לכם פתרון עיצובי ברמת גימור גבוהה, וגם יעמוד בתקן וייתן דגש לבטיחות, במיוחד בהתקנת המוטות עליהם מורכב הדק.
הדבר השני הוא בגדר המלצה בלבד, אם כי פרקטית – התאמה הרמונית של סוג החומר ממנו עשוי הדק לסגנון הבית והגינה. חשוב לזכור שהדק הוא פריט עיצובי משמעותי מאוד בגינה ולכן כדאי שישתלב במראה החצר ובצבעים השולטים בה. בכדי לעשות זאת ביתר שאת, אפשר גם לשבץ בדק עצמו פרטי נוי כמו מסלעות ועציצים, שיכולים להפוך כל יציאה לחצר לחגיגה אמיתית.
בהקשר העיצובי, גם לתאורת הדק תפקיד חשוב ומשפיע על מראה הגינה בשעות הערב והלילה. תאורה נכונה תוכל להדגיש את צמחיית הגינה ואלמנטים עיצוביים נוספים בסביבת הדק. גם בנושא זה יש לפנות לאנשי מקצוע מתאימים שיוכלו למקם את התאורה באופן כזה שגם ישמור על הבטיחות וגם יחסוך בחשמל.
 
בואו נדבר תכל'ס
תחילה יש לבחון מהי מטרת הדק וכן להתאים את החלום למציאות מבחינת חומרי הגלם והעלויות.
את סוג הדק כדאי לבחור בהתאם לשימושו. אם מדובר בשימוש אינטנסיבי, כגון פינת משחקים לילדים או אזור אירוח לאנשים רבים, חשוב שהדק יהיה עמיד וחזק. אם מדובר בדק מעץ, רצוי שיהיה עשוי עץ איכותי כמו איפאה. לעומת זאת, דק המיועד ליופי או דק שייעשה בו שימוש לעיתים נדירות, יכול להיות עשוי עץ פשוט יותר כמו אורן.
בחירת עץ לדק צריכה להיעשות עם הפנים לעתיד. יש לקחת בחשבון לא רק את מראה העץ כיום, אלא גם את השינויים שיעבור במהלך השנים. קחו בחשבון שעץ נוטה להתרחב ולהצטמצם בחום ובקור, לשנות את צבעו בחשיפה ממושכת לשמש ועוד.
התקנת הדק כוללת בניית יסודות, הנחת תשתיות, הנחת משטח הדק, שיוף המשטח וצביעתו. יש לזכור שלעיתים ההתקנה מורכבת יותר, לדוגמא, אם מדובר בדק גבוה שש להוסיף לו מדרגות ומפלסים, או בדקים שמבקשים להתקין בהם גם תאורה.
גם התקציב הוא פרמטר שיש להתייחס אליו והוא תלוי בגודל השטח, במורכבות ההתקנה ובאיכות חומר הגלם. על מנת לסבר את העין, דקים סינתטיים אמנם יקרים יותר מדקים מעץ, אך כפי שצוין קודם, הם אינם זקוקים לתחזוקה והמראה שלהם נשאר זהה תמיד, כך שאולי שווה לבחון את ההשקעה בהם.
 
וכמו תמיד - תחזוקה
דקים שלא מקפידים על תחזוקתם נוטים להפוך דהויים ומוזנחים. בנוסף לנזקים הנגרמים מהשימוש השוטף בהם, כגון גרירת רהיטים וצעצועים, גם השמש, הרוחות ושאר פגעי מזג האוויר פוגמים בהם ושוחקים אותם. לכן, כל דק, למעט אלה העשויים חומרים סינתטיים, זקוק לתחזוקה ברמה כזו או אחרת.
הטיפול השגרתי בדק, גם סינתטי, צריך לכלול טאטוא וניקוי שוטפים. מעבר לכך, דקים מעץ, אפילו אם הם איכותיים ועמידים, נדרשים לחידוש, לצביעה ולטיפול מונע בתדירות של לפחות פעם בשנה. יחד עם זאת, קיימים גם פרמטרים נוספים המשפיעים על תדירות התחזוקה, אחד מהם הוא מיקום הדק. למשל, דק הממוקם ליד בריכה, חשוף יותר לשמש ויזדקק לתחזוקה תדירה יותר מדק מקורה. בנוסף, מדי שנתיים או שלוש, מומלץ לבצע טיפול מאסיבי יותר, הכולל פוליש, שיוף וצביעה מיוחדים.
דק המקבל הגנה טובה יכול להישמר עשרות שנים ולכן חשוב להקפיד ולהשקיע בתחזוקה.
 
באדיבות אתר טוב תודה

 
מאמרים:
 
מעוניינים בהצעת מחיר
אטרקטיבית?
דוא"ל:
b.t.wood10@gmail.com
כתובת:
חדרה. ז'בוטינסקי 25. כניסה ג'
טלפון:
072-33-80-989
לכם נשאר רק ליצור קשר... אנו נשפץ את השאר!
שעות פעילות:
א' - ה' 8:00 - 20:00  \\  ו'- 8:00 - 14:00
לקביעת פגישה חייגו
072-33-80-989
או מלאו את הטופס ונחזור אליכם