התקנת פרגולות ודקים יש לעשות בשלבים מתקדמים של בניית הבית, אנחנו יכולים לעשות את התכנון כבר בשלבים הראשונים, על מנת שנוכל לדעת היכן אנחנו רוצים להתקין את החלקים הנ"ל אך רק בהמשך אנחנו נרצה להתקין אותם, על מנת שלא ייהרסו בתהליך הבנייה. 

פרגולות ודקים, הם כאמור חומרים בהם אנחנו נוהגים להשתמש לעיתים תכופות עבור עיצוב הבית, גם בגלל שמדובר בחומרים ואלמנטים מאוד איכותיים וגם בגלל שאנחנו יכולים לעשות בהם שימוש ייחודי ומקיף. כך למשל, אנחנו יכולים לעשות שימוש בדקים הן בפנים הבית והן מחוצה לו, אנחנו יכולים לעשות שימוש בפרגולות וסוככים לא רק לצורך קירוי מקומות פתוחים לשם ישיבה בהם אלא גם קירוי חניות פרטיות פניות (במקום לקנות סוכך נייד ניתן להרכיב פרגולה קבועה). אלו רק חלק מהדוגמאות כיצד אנחנו יכולים לעשות בפרגולות ודקים.
 

אחת השאלות שאנשים רבים מתלבטים בהם בכל הקשור למשטחי עץ, כשהם בונים מבנה חדש או לחילופין, משפצים מבנה ישן, היא האם להשתמש בדק עץ בשטח החיצוני או הפנימי של המבנה או האם ללכת על התקנת דק סינטטי.
שני סוגים דקים הפכו מאוד פופולאריים עם השנים, דק עץ אמיתי, כמו למשל דק אורן, דק גושני, או איפאה, וכן דקים סינתטיים, דקים שנראים כמו עץ אך הם עשויים מחומרים אחרים. יש לציין ששני הדקים מאוד פופולאריים הן בשימוש ביתי והן בשימוש מסחרי. כעת עולה השאלה, מה עדיף, להשתמש בדק עץ או התקנת דק סינטטי.

לפני שנסביר את היתרונות של כל דק, חשוב לומר, שתמיד קיימת אופציה נוספת, שימוש באריחי עץ. אותם אריחים אשר אנחנו מכירים מחיפוי עץ, פנימי וחיצוני, אנחנו יכולים להשתמש בהם גם לצורך ריצוף המבנה. כמובן שהדבר תלוי באופי שלו וכן בעיצוב הכולל של המבנה.
בכל הקשור לשאלה האם להעדיף התקנת דק עץ אמיתי או התקנת דק סינטטי, הרי שאנחנו יכולים למצוא יתרונות, לכאן ולכאן.

דק עץ, מגיע עם מאפיינים שונים, זה תלוי בסוג העץ וזה תלוי במורכבות ובתכונות שלו. מה שברור הוא, שאם מדובר בעץ אמיתי, הרי שהוא יקנה למבנה אווירה מיוחדת, יוסיף לו יוקרתיות ואינטימיות ייחודית. אנחנו יכולים למצוא דקים בצבעי עץ שונים, החל מצבעים בהירים עד כהים, אנחנו יכולים למצוא דקים אשר עמידים לתנאי מזג אוויר שונים ועוד. החסרונות של דק עץ הם, ראשית, הם לא עמידים למים, שנית, הם יקרים ודורשים גם תחזוקה יקרה, למשל, יש צורך לחדש אותם אחת לכמה זמן אחרת הם ייהרסו.
התקנת דק סינתטי לעומת זאת, היא אופציה הרבה יותר זולה ואידיאלית עבור מי שמעוניין להתקין דק זה ליד מקורות מים, נניח ליד בריכה, מאחר ומדובר בדק עמיד מפני מים. דק סינתטי דורש הרבה פחות תחזוקה וכאמור הוא פחות יקר. יש לומר, אף על פי שלא מדובר בדק עץ אמיתי, הרי שהוא מאוד מזכיר אותו במראה שלו.

 

לא מעט מבנים, בתי מגורים, בתי קפה, מסעדות, קניונים ועוד, מתהדרים בדקים מסוגים שונים. אלה נמצאים באזורים שונים, לרוב אזורים פתוחים, כמו חצר, גינה, גגות, סביב הבריכה או בשטחים פתוחים במקומות ציבוריים (למשל במרפסות של בתי קפה ומסעדות).

השילוב של דקים במבנים, פרטיים וציבוריים, הוא בעיקר עניין של עיצוב. אנחנו נוהגים להשתמש בדקים על מנת לשלב במבנה, לצד חומרים קרים כמו בטון, גם חומרים עם ניחוח יותר אינטימי וכפרי, כמו דק. אך להבדיל מחומרים אחרים, לעיתים אנחנו נידרש לבצע חידוש דק.
חידוש דק מתבצע, לעיתים, פעם בשנה, הוא מתבצע לרוב כתוצאה משחיקה בדק. זה יכול לקרות עקב תנאי מזג אוויר, הן בקיץ והן בחורף, וכן זה יכול להתבצע כתוצאה מסיבות אחרות, למשל שריטות, חבלות או דברים אחרים אשר נגרמו לדק והשפיעו על המראה והשלמות שלו. צריך לזכור שדק להבדיל ממשטחים אחרים, הוא הרבה יותר רגיש, מעצם העובדה שמדובר בעץ, מכל מגע שהוא.
חידוש דק אורן או דק איפאה טבקו, שנחשבים לעצים מאוד חזקים ואיכותיים, הוא דבר שכיח. כמעט בכל מבנה בו דקים אלו מותקנים (כמו במקרים של דקים אחרים), אנחנו נראה אחת לשנה פעולה של חידוש.

חידוש דק כולל בדרך כלל צביעה של הדק, לשם כך יש צורך להשתמש בצבע עץ ייחודי, כמו כן אנחנו יכולים לראות שימוש בחומרים משמנים ובלכות שמטרתן לשמור על איכות הצבע אחרי הצביעה. במידה ויש צורך אז גם חלק מהדקים יוחלפו בדקים חדשים. זה יתבצע במידה והדק נשבר או נסדק ולא ניתן לתקן אותו. במקרים אחרים, ייתכן מאוד שנשייף את הדק כך שיהיה ניתן להשתמש בו שוב.
חידוש דק אורן, דק איפאה טבקו או כל דק אחר, חייב להתבצע על ידי גורם מקצועי, זה לא יכול להתבצע על ידי גורם שאיננו מכיר את התחום ואיננו מכיר את המורכבות ואת התכונות של הדקים. רק כך ניתן לשפר ברמה ניכרת את איכות הדק ולשמור על העמידות שלו. 

 
החל משנות התשעים וביתר שאת משנות האלפיים, אנחנו יכולים לראות יותר ויותר אנשים בוחרים להשתמש באופציה של בניית דק עץ במגוון חלקים במבנה, הן בחלקיו הפנימיים והן בחלקיו החיצוניים. אנחנו יכולים לראות את זה בבתים פרטיים, דירות מגורים, יחידות דיור, יחידות נופש וכן במבנים מסחריים, למשל בתי קפה, מסעדות ואפילו בחנויות שונות.

בניית דק במרפסת ובכלל, נועדה לענות על כמה צרכים, ראשית, מבחינת עיצוב, זה הרבה יותר מרשים ויפה כשיש דקים מעץ אשר מותקנים בחלק מהמבנה, אם לא בכולו, מאשר שימוש במרצפות, בין אם מדובר באריחים רגילים ובין אם מדובר באריחי קרמיקה או שיש. הסיבה היא, שבניית דק עץ מעניקה למבנה חמימות מסוימת, תחושה אינטימית ונעימה, דברים שאריחים רגילים, יפים ומעוצבים ככל שיהיו, בדרך כלל מתקשים להעביר. אחת כמה וכמה אם מדובר באריחים חלקים מול דקים עץ בצבעים כהים.

הצורך השני שמתקיים בזכות בניית דק עץ הוא, תחושה של שבירה, משהו יוצא דופן. אנחנו רגילים לראות במבנים, בוודאי במבני מגורים שימוש במרצפות ובחומרים דומים. העובדה שפתאום אנחנו יכולים למצוא דק במרפסת, דק עץ אורן או אחר, זה שובר את השגרה, שובר את העיצוב המוכר והידוע. בכלל בניית דקים ופרגולות מעץ מעניקות למבנה משהו מיוחד שבאופן רגיל, אנחנו לא מוכנים אליו.

הצורך השלישי של בניית דק עץ, הוא הרבה יותר חמים, הרבה יותר נעים, הוא יוצר אינטימיות מיוחדת, לא רק עבור מי שנמצא בתוך המבנה או משתמש בפרגולה או בדקים, אלא גם מי שמבחוץ ורואה אותם, הוא יכול לחוש בכך.

 
לסיום, אנחנו מזמינים אתכם אלינו, אל BY THE WOOD  בשביל לגלות אריחי עץ, דקים מעץ וכן דקים סינתטיים שיכולים להתאים למבנה שלכם. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום בטלפון או במייל ואנחנו נשמח לעמוד לרשותכם בהקדם. אצלנו תוכלו למצוא את כל מה שאתם מחפשים בתחום. 
דקים
מאמרים:
 
מעוניינים בהצעת מחיר
אטרקטיבית?
דוא"ל:
b.t.wood10@gmail.com
כתובת:
חדרה. ז'בוטינסקי 25. כניסה ג'
טלפון:
072-33-80-989
לכם נשאר רק ליצור קשר... אנו נשפץ את השאר!
שעות פעילות:
א' - ה' 8:00 - 20:00  \\  ו'- 8:00 - 14:00
לקביעת פגישה חייגו
072-33-80-989
או מלאו את הטופס ונחזור אליכם